Igrzyska w Tokio – ciekawostki
Coming-outy, rekordy i zaskakujące newsy. To Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020. Mamy dla Was małe i stale uzupełniane podsumowanie tego co przyciąga uwagę świata w temacie: tęczowy sport!
Rekordowe i zaskakujące. To przymiotniki, które pojawiają się w opisach Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Po pierwsze odbywają się one w 2021 roku, po drugie w historii sportu nie było imprezy, które zebrała tylu przedstawicieli społeczności LGBT+.
SREBRNY COMING OUT
Tuż przed igrzyskami, portal OUTsports.com informował o przynajmniej 182 osobach LGBT+, jakie będą walczyć o medale na Igrzyskach w Tokio. Tymczasem już kiedy Igrzyska ruszyły, poza radością z medali, Polskę obiegł news o coming-oucie wioślarki Katarzyny Zillmann, która podziękowała swojej dziewczynie, zaraz po olimpijskim sukcesie i to na antenie TVP.
___
SZCZĘŚLIWY SYN DWÓCH OJCÓW
Igrzyska w Tokio to też piękna historia 22-letniego, amerykańskiego pływaka Jordana Windle. Jest On pierwszym olimpijczykiem pochodzenia kambodżańskiego. Został porzucony w przytułku w Kamboży, kiedy miał roczek. Na szczęście gdy miał 18 miesięcy, został adoptowany przez pewnego Amerykanina. Jerry Windle był wtedy samotny, ale dziś rodzina Jordana to On i dwóch ojców. A sam Jordan jest dziś wielkim sojusznikiem społeczności LGBT+.
___
ŻAGIEL I SREBRO
Wyoutowana polska sportsmenka Jolanta Ogar-Hill wraz z koleżanką Agnieszką Skrzypulec zdobyły srebrny medal w żeglarstwie w klasie 470. Drugi człon nazwiska Jolanty to nazwisko od żony Esperanzy Hill, która jest hiszpańską reżyserką filmową. W zagranicznym mediach o naszej medalistce komentatorzy mówią i piszą używając obu nazwisk. A w TVP jakoś to drugie omijają?
___
SZYDEŁKO I MEDALE
Bodaj najbardziej znany tęczowy zawodnik tych Igrzyska, czyli brytyjski skoczek do wody Tom Daley, zdobył złoty i brązowy medal. Ale świat zapamięta go również z ujęć szydełkowania na trybunach. Swoją pasję do tego oryginalnego hobby Tom wykorzystał już wcześniej do zbierania pieniędzy na cele charytatywne. Wspierał między innymi leczenie raka mózgu. To właśnie ta choroba zabiła jego ojca w 2011 roku. Teraz w Tokio Tom stworzył między innymi torebkę na swój złoty medal i cały sweter z olimpijskimi napisami.
___
MEDAL Z DEDYKACJĄ
Filipińska bokserka Nesthy Petecio wywalczyła srebrny medal, stając się tym samym pierwszą przedstawicielką swojego kraju z medalem w boksie. Jej ceremonia wręczenia medalu było niezwykle emocjonująca. Zaraz po niej Nesthy powiedziała, że ?dedukuje tę walkę społeczności LGBTQ?.