Płaski brzuch – anatomia i ćwiczenia
Zebraliśmy dla Was zasady, kilka prawd i ciekawe ćwiczenia na płaski brzuch. Warto je poznać?
Sześciopak to marzenie. Marzą o nim panowie pod sklepem nocnym?. Ale i Ci, którzy zaczynają właśnie aktywność fizyczną. To generalnie większość tych, którzy mają lustro i widzą i wiedzą, że płaski i twardy jak decha brzuch, to element idealnego ciała. Prawda jest taka, że to tylko marzenie. Niestety dla ludzi przeciętnych nie ma wielkich szans na taką rzeźbę. Co nie oznacza, że nie warto gonić takich marzeń. Plaski brzuch, nawet bez idealnie stworzonego zestawu mięśni, to większa pewność siebie, ale i zwyczajny objaw zdrowego trybu życia.
Płaski brzuch a anatomia
Na początek musimy napisać, że sześciopak to czasem wręcz marzenie ściętej głowy. Bo wiele zależy od anatomii, z którą zwyczajnie się rodzimy. Niektórym mięsnie brzucha układają się w sześć części. Innym w czteropak. A są też przypadki gdzie kostek na brzuchu można mieć osiem. Decyduje o tym ułożenie smugi ścięgnistej. Tego nie da się zmienić. Można tylko zaakceptować 🙂
Zestawy do bani
Ćwiczeń na brzuch jest wiele. Jednym z najbardziej znanych zestawów jest aerobiczna szóstka Weidera. Ale jeśli spędzicie trochę czasu na poczytaniu o tym i podobnych cudownych zbiorach ćwiczeń, zauważycie, że Ci najlepsi w branży raczej je odradzają. Sugerują możliwe urazy i narzekają na monotonność ćwiczeń.
Trochę zasad na płaski brzuch
Większość trenerów, którzy opisują dojście do płaskiego brzucha, zawraca uwagę na to, by ćwiczenia robić regularnie. Na przykład rano przed śniadaniem (można wypić szklankę soku na dzień dobry, odczekać chwilę i zacząć ćwiczenia). Sugerują też poprawę w diecie i ogólną aktywność fizyczną. Przy braku ruchu i złej diecie można łatwo wyobrazić sobie, że ćwiczenia na brzuch nie pomogą, a wręcz wymuszą wizytę u lekarza?
Zabij nudę
Poza youtuberami chwalącymi stałe i nieciekawe ćwiczenia w zestawach, większość sugeruje nieco kreatywności. Po pierwsze mówią o zamianach ćwiczeń, w tym pozycji ich wykonywania. Polecają szukanie nowych pomocy w ich realizacji. Poza matą, na której trenujemy, można wykorzystać przecież stoły czy piłki do ćwiczeń. Pamiętajcie, by ćwiczyć w butach sportowych. Szalejąc na boso lub w skarpetach po domu można się wywrócić.
Ćwiczenia
Na YouTubie pełno jest ćwiczeń na brzuszki. Pod hasłami ?abs? czy ?sixpack?, kryją się ich miliony. Wybraliśmy trzy, które pokazują proste i czasem oryginalne ćwiczenia. Na podstawie tego co pokazują bohaterowie tych video-podręczników można stworzyć własny zestaw. Pamiętajcie, by po tygodniu lub dwóch zmienić go nieznacznie, by rutyna nie zabiła zapału do ćwiczeń!